Iceland Food Costs: How Much Does Food Cost In Iceland?
How much does food cost in Iceland? As you may have guessed (from doing research already), food is expensive in Iceland, especially dining out at restaurants. However, in the spirit of providing you with the important information you need to financially prepare for your upcoming trip, I’m going to share with you the Iceland food prices I’ve seen during my two most recent trips. Plus, Iceland supermarket prices. These include Iceland food costs for items found at grocery stores, coffee shops, bars, and restaurants. For more on how much a trip to Iceland costs – check out my detailed Iceland budget breakdown. And for even more helpful resources to plan your trip to Iceland, grab a copy of my Iceland travel guide: Iceland: Nature, Nurture & Adventure!
Iceland Food Costs (Everything You Need To Know)

Suggested Daily Iceland Food and Drink Budget
Before we get started, this daily food and drink budget is perfect for mid-range or budget-conscious travelers.
It assumes you will eat out for most meals and go to the grocery store to pick up snacks.
Daily Iceland Food and Drink Breakdown
Daily Budget: 7,900-11,600 ISK ($75-$110 USD)
- Breakfast: 2,000-2,500 ISK ($19-$24 USD)
- Lunch: 2,100-3,700 ISK ($20-$35 USD)
- Dinner: 2,600-4,225 ISK ($25-$40 USD)
- Beer or wine (at a bar): 1,160 ISK ($11 USD)
How Much Does Food Cost in Iceland?
Coffee prices in Reykjavík
Latte at Joe & The Juice: 450 ISK or $4.22 USD
Americano at Cafe Haiti: 520 ISK or $4.90 USD
- Croissant and cheese: 600 ISK or $5.63 USD

Latte at Reykjavik Roasters: 600 ISK or $5.63 USD
- Croissant: 450 ISK or $4.22 USD
- Shot of Expresso: 400 ISK or $3.76 USD
- Macchiato: 500 ISK or $4.70 USD
- Water (from the tap): Free
Prices at a bakery in Reykjavík
Croissant at Braud & Co, Reykjavik: 450 ISK or $4.22 USD

Prices at grocery stores in Reykjavík
(1) Banana: 141 ISK or $1.32 USD
Bag of Sour Cream & Onion chips: 199 ISK or $1.86 USD
Pepsi: 199 ISK or $1.86 USD
Skyr: 299 ISK or $2.81 USD
Snapple: 399 ISK or $3.75 USD
Red Bull: 499 ISK or $4.67 USD
Icelandic Chocolate: 549 ISK or $5.16 USD
6 eggs: 649 ISK or $6.09 USD
12 eggs: 999 ISK or $9.38 USD
Read Next: Things to Know About Iceland Grocery Stores
Prices at gas stations near Reykjavík
Oreos: 139 ISK or $1.30 USD
Skyr: 235 ISK or $2.20 USD
Cup of coffee: 295 ISK or $2.77 USD
Bag of Doritos chips: 349 ISK or $3.28 USD
Bagel and cream cheese: 650 ISK or $6.10 USD
Prices along The Golden Circle
The Golden Circle is a popular scenic route in Iceland where you can see popular attractions like Gullfoss and Geysir pictured below.

Tropi Juice: 295 ISK or $2.77 USD
Bag of Doritos chips (small): 350 ISK or $3.28 USD
Skyr: 390 ISK or $3.66 USD
Pringles: 390 ISK or $3.66 USD
Sprite/Fanta/Coca-Cola: 395 ISK or $3.71 USD
Muffin: 490 ISK or $4.60 USD
French Fries: 590 ISK or $5.54 USD
Bag of Doritos chips (big): 790 ISK or $7.41 USD
Sandwiches: 790 ISK or $7.42 USD
Local Salad: 1,290 ISK or $12.12 USD
Eating out in Reykjavík
Dinner at Gló: 2,000 ISK or $18.78 USD
Fresh salad and sweet naan stuffed with Coconut and raisins at Gandhi Indian Restaurant: 1,100 ISK or $10.33 USD
Green curry dish at Krua Thai: 2,150 ISK or $20.19 USD
Fish and chips (catch of the day) at Icelandic Fish and Chips: 2,200 ISK or $21.27 USD
Fish and chips (catch of the day) at Icelandic Fish and Chips: 2,480 ISK or $23.36 USD

Eating out around Iceland
Cup of coffee at Seljalandsfoss Shop: 450 ISK or $4.22 USD
Pie and coffee at Kaffi Emil: 1,200 ISK or $11.27 USD
Soup at Black Beach Restaurant in Vik: 1,572 ISK or $14.84 USD
How Much Does Alcohol Cost in Iceland?
Generally, alcohol is pricey in Iceland.
Since Iceland taxes alcohol based on the alcohol content, the stronger the spirit, the more it will cost.
One way to save money on alcohol in Iceland is to pick up alcohol at Duty-Free Iceland before leaving the airport.
Prices of alcohol at Keflavík Airport International Airport (KEF)
Bottle of Wine: 1,199-1,799 ISK or $11.29-$16.94 USD
Bacardi Original: 2,712 ISK or $25.66 USD
Read Next: Tips for Shopping Duty-Free in Iceland
Prices of alcohol in Reykjavík
Beer at Ölsmiðjan: 590 ISK or $5.54 USD
Somersby Cider at Reykjavik Loft HI Hostel: 932 ISK or $8.82 USD
Beer at Kex Hostel Reykjavik: 1,100 ISK or $10.33 USD
Smirnoff: 1,490 ISK or $14.00 USD
2022 Cost of Food in Iceland Grocery Stores
Here’s a list of Iceland supermarket prices at Bónus (a popular Iceland grocery store) as of December 2022.
- Coffee – 995 ISK or $7 USD
- Tea – 459 ISK or $3.25 USD
- Donuts – 259 ISK or $1.85 USD
- Muffins – 189 ISK or $1.35 USD
- Bread – 350 ISK or $2.50 USD
- A sleeve of Oreos – 179 ISK or $1.25 USD
- Crackers – 179 ISK or $1.25 USD
- Kristall Soda (Box of 10) – 929 ISK or $6.60 USD
- Sparkling water (2L) – 149 ISK or $1 USD
- Sliced ham – 419 ISK or $3 USD
- Milk (per Liter) – 215 USD or $1.50 USD
- Skyr – 208 ISK or $1.50 USD
- Skyr (a large tub) – 455 ISK or $3.25 USD
- Smoothie or yogurt – 324 ISK or $2.30 USD
- Protein drinks – 277 ISK or $2 USD
- Rjómi (cream) – 313 ISK or $2.25 USD
- Lasagna (pre-packaged) – 1,698 ISK or $12 USD
- Ice cubes – 425 ISK or $3 USD
- Popcorn – 195 ISK or $1.40 USD
- Chips (small bag) – 195 ISK or $1.40 USD
- Noodles (pasta) – 259 ISK or $1.85 USD
- Pasta – 198 ISK or $1.40 USD
- Pasta sauces – 259 ISK or $1.85 USD
- Rice (bag) – 398 ISK or $2.85 USD
- Cup of noodles – 149 ISK or $1 USD
- Hraun Chocolate (candy) – 257 ISK or $1.85 USD
- Protein bar – 259 ISK or $1.85 USD
- Eggs – 649 ISK or $5 USD
- Oatmeal – 109 ISK or $0.80 USD
- Canned tuna – 259 ISK or $1.85 USD
- Cup of soup (3) – 229 ISK or $1.65 USD
- Sea salt – 309 ISK or $2.20 USD
- Baby food puffs – 129 ISK or $0.95 USD
- Baby fruit pouches – 229 ISK or $1.65 USD
- Diapers (pack of 25) – 1,798 ISK or $12.75 USD
- Candles – 398 ISK or $2.85 USD
- Butter – 959 ISK or $7 USD
- Salsa – 479 ISK or $3.40 USD
For a visual walkthrough of what it’s like shopping at Bónus, watch this video by Iceland with a View.
Remember, in Iceland, you’ll have to pay for bags or bring your own at grocery stores.
Now that you’ve familiarized yourself with some of Iceland’s food costs plug these figures into your budget and pack your bags. You’re headed to Iceland!
Listen to this podcast episode next: How To Visit Iceland on a Budget and Save Lots of Money
Are you heading to Iceland? Learn how to plan an affordable and adventurous trip with my Iceland travel guide available on Amazon.


Danielle Desir Corbett paid off $63,000 of student loan debt in 4 years, bought a house at 27, and has traveled to 27 countries, including her favorites, Iceland, China, and Bermuda. Go here to learn Danielle’s incredible story, from struggling financially and in debt to finding creative ways to earn more and live on her terms. Listen to The Thought Card Podcast, where Danielle shares how you can creatively travel more and build wealth regardless of your current financial situation. Reach out to Danielle by contacting: thethoughtcard (at) gmail (dot) com.

very perfect article
such a great article thanks for sharing it with us
In summary, food costs in Iceland reflect the country’s unique circumstances, including its remote location, limited agricultural resources, and import costs. While dining out can be a splurge, exploring local supermarkets and enjoying fast food options can help mitigate expenses. It’s advisable to plan your meals wisely, prioritize local produce, and explore budget-friendly options to make the most of your culinary journey through Iceland’s stunning landscapes.
thanks a lot this so perfect
Government jobs in Punjab 2023 Pakistan
Irish Ice-cream is best and best
Great blog heaps of information I needed for my trip , thanks
Wow, wonderful article! Thanks for sharing such a great post with us, can’t wait to visit & try!
Nice blog with great narrative information post, Thanks for sharing!
I really appreciate this post. I plan on sharing it!! I think this was from 2018, can you comment on how prices may have increased or changed in general since the original content was written? We are planning a large family trip for late fall this year and I want to give all the travelers a good idea of the budget. Thank you!
Nice blog with great post, Thanks for sharing!
Informative post! This is a great share thank you
So glad I read this before using a flight credit on this! I just assumed if the flight will be free than the trip should be affordable. . .
WRONG!
WOW! You just saved me at least $1,000 on expenses! I’d rather put that budget to good use in Galapagos :)
Haha! Sorry to hear that this post discouraged you from visiting because Iceland is truly magnificent but I think sharing the true cost of a trip is really important.
Hi Danielle,
My wife and I are planning our 7 day Iceland trip in a months time and your site is so helpful in putting our worries to rest. Thank you.
I’m a senior citizen ( still employed) planning on visiting Iceland mid-July. To me the food isn’t terribly expensive (except the eggs). I’m trying to find reasonably places to stay. Any recommendations? Also, would jeans and T-shirt be OK or would you suggest sweater, light jacket, etc?
Hi Jay, I’ve stayed at Loft Hostel and Kex Hostel and also Captain Reykjavik (guest house with kitchen access). These are all more affordable options in the city center. In terms of packing I would suggest wearing waterproof clothing and layers. Jeans is good for exploring Reykjavík but you will be uncomfortable if it gets wet. Remember, Iceland’s weather is unpredictable and it rains often.
We are going to Iceland for holiday in 2 days time for a month. Seeing these prices i think it will be expensive month. Eggs 10$ its a shocker anyway, thanks for heads up
Have a great trip to one of my favorite places on Earth!
We were just talking about this debating the cost of food in Iceland! My one friend was saying “oh its cheap if you buy everything at the grocery store” and my other friend as like “a dozen eggs are $10 when they are normally $2 in the US!” This article puts that debate to rest! Thanks so much for this very helpful post!!!
Put that debate to rest! Hehe – so glad that you found this post resourceful!
So helpful seeing this breakdown, definitely want to visit soon!
Excellent – looking forward to hearing all about your trip!
Well, it is a bit expensive but considering the fact that Iceland heavily relies on tourism for revenue generation. It is somehow justified.
Eeek! I would love to go to Iceland but those prices are insane. I suppose they have to charge more to actually get all the stuff into the country – they have to import a lot I guess, but those prices are eye-watering! $11 for a glass of wine?? I’d definitely go teetotal for that trip!
I kid you not $11 for a beer is totally normal in Iceland! I decided to skip alcohol in my most recent trip and saved a ton!
This is a really great breakdown. We just came from Iceland in May and it was so painful on our budget. We wanted to get a chicken burger at a gas station and it would’ve been $21 per person! We had a lot of Ramen noodles and grilled cheese sandwiches and peanut butter sandwiches during our 2.5 weeks there. This will help a lot of people decide whether or not they can make a trip to Iceland work.
Thanks Paige! I’ve never spent more than 4 days in Iceland because it is so expensive. How did you enjoy your 2.5 weeks? What was your favorite part?
This is a really useful post for travellers, especially from the US. I live in London and am used to the high prices we have, but Iceland was insanely expensive. $4 for a muffin and $5 for fries is crazy, I remember paying these prices very well!
Nice breakdown Danielle. I do not pay much less in NJ. A bit more expensive than the Tri-State but not by much. I see these prices as being similar to those for food in New Zealand. We wrapped up a 3 month trip there recently.